Organizacja eventów nie jest prostym zadaniem. Event manager jest jak dyrygent odpowiedzialny za wiele rzeczy na raz, bez których ciężko o sukces. Zarządza między innymi strategią i koordynuje organizację eventów, planuje spotkania i specjalne wydarzenia, jest odpowiedzialny za realizację eventów w zgodzie z budżetem, czy też zajmuje się negocjacją kontraktów. Event manager musi zorganizować szereg usług i dostawców, takich jak restauracje, kwiaciarnie, wypożyczanie sprzętu, hotele, fotograf. Kluczem do sukcesu i satysfakcjonującego efektu końcowego jest odpowiednie zarządzanie każdym z tych zasobów.
Event manager znajdzie zatrudnienie w agencjach eventowych, PR’owych i marketingowych, w korporacjach i biurach podróży, jak i w firmach specjalizujących się w wynajmie powierzchni i różnego rodzaju obiektów, np. sportowych.
Event manager powinien posiadać wyższe wykształcenie marketingowe, PR’owe czy też z zarządzania. Oczekuje się od niego wiedzy branżowej i znajomości języków obcych. Powinien być osobą, która cechuje się łatwością w nawiązywania i budowania relacji międzyludzkich, otwartością i komunikatywnością. Event manager musi posiadać umiejętności radzenia sobie ze stresem i pracy pod presją czasu. Nie mniej ważna w pracy event managera jest kreatywność, pomysłowość, inicjatywność, dobra organizacja pracy i umiejętności negocjacyjne.
Od 2000 roku branża eventowa w Polsce stale zwiększa swoje możliwości, w odniesieniu do jakości komunikacji. Od imprezy do wystawienia produktu z tysiącami uczestników. Naprawdę, każda branża, firma, organizacja non-profitowa, komitet organizacyjny, społeczność, organizuje wydarzenia aby być zauważalnym, budować świadomość marki, zarabiać, obchodzić wydarzenia, zbierać fundusze i wzbudzić emocje.
Aby umiejscowić zawód event managera w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.
Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.
Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.
Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na:
www.cedefop.europa.eu
Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na:
www.kwalifikacje.gov.pl