Księgowi, nazywani też specjalistami do spraw księgowości, prowadzą rozliczenia z biurem rachunkowym i zajmują się sprawami finansowymi firm. Do ich obowiązków należy: śledzenie przepływu środków pieniężnych, zarządzanie dochodami i płatnościami, sporządzanie zapisów księgowych i ich rejestrów, przygotowanie budżetu i zobowiązań podatkowych i składek.
Stanowisko księgowego jest jednym z najpowszechniejszych w przedsiębiorstwach. Jest niezbędne do prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Księgowi mogą znaleźć zatrudnienie w firmach usługowych, które oferują outsourcing usług księgowych i w firmach doradczych, które oferują analizy finansowe i doradztwa podatkowe.
Wraz ze zmianą struktury korporacyjnej, zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych, księgowi mogą pracować zarówno w firmie, jak i poza nią, jako zewnętrzne wsparcie. Do prowadzenia własnej działalności usługowej w zakresie księgowości potrzebne jest zezwolenie Ministerstwa Finansów.
Ze względu na powszechność stanowiska księgowego, na rynku nie brakuje ofert pracy dla księgowych, a konkurencja jest duża. Zarobki księgowych są zależne między innymi od doświadczenia pracownika i wielkości firmy.
Księgowy powinien znać się na finansach przedsiębiorstw, księgowości i rachunkowości. Powinni też posiadać wiedzę z prawa podatkowego, przepisów regulujących działalność i sprawozdawczość przedsiębiorstw. Przydatna jest też podstawowa wiedza o funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Dodatkowo, system podatkowy i prawo finansowe ulegają częstym zmianom, stąd konieczność nieustannego i samodzielnego poszerzania wiedzy i śledzenia sytuacji w systemie podatkowym i prawie finansowym.
Aby umiejscowić zawód księgowego w realiach współczesnego krajowego i europejskiego rynku pracy warto zaznajomić się z krajowym Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji i z Europejską Ramą Kwalifikacji.
Krajowy Zintegrowany System Kwalifikacji, powstały pod nadzorem Ministra Edukacji Narodowej jako odpowiedź na zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, jest odpowiedzią na zmiany na europejskim rynku pracy i w gospodarce. Jego celem jest wzrost liczby ludzi zainteresowanych formalnymi kompetencjami i podnoszeniem swoich kwalifikacji. To z kolei ma wpływ na sytuację zawodową i poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Zintegrowany System Kwalifikacji ma za zadanie pomóc pracownikom wiarygodnie przestawić swoje kwalifikacji nie tylko pracodawcom w kraju, ale również pracodawcom europejskim.
Punktem odniesienia dla krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest Europejska Rama Kwalifikacji. Ułatwia ona komunikację i wiarygodne porównywanie systemów kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu, uczący się, absolwenci i pracodawcy mają możliwość lepszego zrozumienia i porównywania kwalifikacji nadawanych w różnych krajach członkowskich i w różnych systemach edukacyjnych.
Więcej informacji na temat Europejskiej Ramy Kwalifikacji można znaleźć na:
www.cedefop.europa.eu
Więcej informacji na temat krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można znaleźć na:
www.kwalifikacje.gov.pl